XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی ایران
2- دانشگاه توانبخشی و علوم بهزیستی
3- دانشگاه علوم پزشکی ایران ، hossein.ebrahimi@yahoo.com
چکیده:   (100 مشاهده)
زمینه و هدف: در پدید آمدن تصادفات رانندگی چهار عامل انسان، جاده، وسیله نقلیه و محیط موثرند. از پارامترهای اساسی در عامل انسانی می توان به فاکتورهای شخصیتی اشاره نمود که باعث شکل گیری رفتار افراد می­گردد. این مطالعه با هدف بررسی اثر شخصیت بر خطاهای رانندگی با استفاده از شبیه ساز رانندگی انجام گردید.
روش کار: این مطالعه بر روی 80 راننده با محدوده سنی 20 تا 40 سال انجام شد. برای بررسی خطاهای رانندگی از شبیه ساز خودرو پراید و متغیر های انحراف عرضی خودرو، میزان افزایش سرعت و برخورد با مانع استفاده شد. ویژگی های شخصیتی افراد نیز توسط پرسشنامه پنج عامل بزرگ شخصیت گلدبرگ تعیین گردید. پس از جمع آوری داده ها، اطلاعات آنها توسط نرم افزار spss نسخه 21 آنالیز گردید.
نتایج :  نتایج این مطالعه نشان داد که عوامل شخصیتی روان رنجوری، برونگرایی و گشودگی به تجربه با متغیرهای برخورد، سرعت و انحراف عرضی خودرو ارتباط مستقیم و معنی دار داشت (P<0.05). توافق و وظیفه شناسی بر متغیرهای سرعت و انحراف عرضی خودرو اثر معکوس داشت که این ارتباط از لحاظ آماری معنی دار نبود (P>0.05).
نتیجه گیری:  نتایج مطالعه نشان دادند که برخی فاکتورهای شخصیتی با خطاهای رانندگی دارای همبستگی هستند. رانندگی یک فعالیت معمولی روزانه است که به پردازش اطلاعات پویا نیاز دارد که این پردازش اطلاعات در شخصیت های مختلف متفاوت بوده و منجر به تغییرمیزان خطاهای رانندگی می­گردد.
شماره‌ی مقاله: 2
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb