دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1393 )                   جلد 1 شماره 4 صفحات 39-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

karami G, Bijani M, Salamat E. Agricultural experts' safety knowledge toward work with agricultural machinery in south west of Iran. johe 2015; 1 (4) :30-39
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-64-fa.html
کرمی غلامحسین، بیژنی مسعود، سلامت عماد. دانش ایمنی کارشناسان کشاورزی جنوب غرب ایران در کار با ماشین‌آلات کشاورزی. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1393; 1 (4) :30-39

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-64-fa.html


1- دانشگاه شراز، دانشده کشاورزی
2- دانشگاه تربیت مدرس ، mbijani@modares.ac.ir
3- دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین
چکیده:   (10174 مشاهده)

 زمینه و هدف: توسعه ماشین آلات کشاورزی همزمان با رشد این بخش، سلامت و ایمنی کشاورزان و سایر افراد حاضر در مزارع را تهدید می‌کند. آموزش ایمنی نقش مهمی در کاهش مصدومیت‌های شغلی کشاورزان و کابران ماشین‌های کشاورزی دارد. هدف مطالعه‌ حاضر بررسی دانش کارشناسان در خصوص کار ایمن با ماشین‌های کشاورزی بود.

 روش‌ بررسی: حجم نمونه‌ی آماری پژوهش 230 نفر بود که از جامعه‌ی آماری 493 نفری کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام به روش نمونه‌گیری طبقه‌بندی تصادفی متناسب انتخاب گردیدند. ابزار پژوهش پرسشنامه‌ای بود که روایی آن را جمعی از صاحب نظران و اساتید مجرب تأیید کردند و پایایی آن نیز از طریق آزمون کرونباخ آلفا محاسبه شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS19 و آزمون‌ مقایسه‌ میانگین‌ها تجزیه و تحلیل شد.

 یافته‌ها: دانش ایمنی کارشناسان با میانگین کل 73/3 از 5 و انحراف معیار 41/1 در سطح مناسبی بود و 22/72 درصد پاسخگویان از این نظر در سطح "متوسط" ارزیابی شدند. همچنین بین دانش کارشناسان در خصوص کار ایمن با ماشین‌های کشاورزی بر اساس سطح تحصیلات و داشتن سابقه حادثه در محیط کار تفاوت معنی‌داری وجود داشت. اما شرکت در دوره آموزش ایمنی و شاهد بودن حوادث کار رابطه معنی‌داری با دانش ایمنی نداشت.

 نتیجه‌گیری: با توجه نقش آموزش در ارتقای ایمنی کشاورزان و کم‌توجهی مدیران بخش کشاورزی و نظام سلامت به بهداشت کار و ایمنی در مزارع، ضرورت دارد دوره‌های آموزش ایمنی بطور گسترده و با کیفیت مناسب برای کارشناسان برگزار شده و آن‌ها را برای شرکت در برنامه ترویج "کشاورزی ایمن" توانمند و مهیا نمود.

متن کامل [PDF 342 kb]   (3547 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb