دوره 9، شماره 1 - ( بهار 1401 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 36-29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vosoughi S, Davari M, Ebrahimi H, Abolghasemi J, Talebi M. The Relationship between Emotional Intelligence and Job Stress with Safety Behavior among Work Permit Issuers in One of the Oil Industries. johe 2022; 9 (1) :29-36
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-712-fa.html
وثوقی شهرام، داوری مجتبی، ابراهیمی حسین، ابولقاسمی جمیله، طالبی مرتضی. بررسی ارتباط میان هوش هیجانی و استرس شغلی با رفتار ایمنی صادرکنندگان مجوز کار در یکی از صنایع نفت. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي 1401; 9 (1) :36-29

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-712-fa.html


1- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، مرکز تحقیقات بهداشت کار، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
2- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، m_davari2020@yahoo.com
3- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
4- گروه آمار زیستی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (656 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به اینکه هوش هیجانی در پیشگیری از رفتار ناایمن و نحوه برخورد مناسب با استرس‌های محیط کار نقش مهمی دارد، این مطالعه با هدف بررسی ارتباط میان هوش هیجانی و استرس شغلی با رفتار ایمنی صادرکنندگان مجوز کار در یکی از صنایع نفت تهران در سال 1399 انجام شده است.
مواد و روش‌‌ها: این پژوهش از نوع توصیفی تحلیلی ـ مقطعی است که روی 300 نفر از کارکنان یک پالایشگاه نفت در تهران انجام شد. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه اطلاعات دموگرافیک، پرسش‌نامه هوش هیجانی سیبریا شرینگ، پرسش‌نامه استرس شغلی پارکر و دکوتیس استفاده شد. همچنین برای بررسی رفتار از یک پرسش‌نامه رفتاری با 23 سؤال استفاده شد که رعایت ایمنی و مشارکت ایمنی را بررسی می‌کرد و مهدی‌نیا و همکاران آن را طراحی و اعتباربخشی کرده‌اند. برای به‌دست آوردن درصد رفتار ایمن به‌صورت مشاهده‌ای از یک چک‌لیست رفتاری استفاده شد که 5 مورد از رفتارهای مهم صادرکنندگان مجوز کار را می‌سنجید که جزء دستورالعمل مجوز کار و در حوادث گذشته نیز تأثیرگذار بود.
یافته‌ها: در این مطالعه درصد رفتار ایمن صادرکنندگان مجوز کار 40.57 و میزان استرس و هوش هیجانی آن‌ها به ترتیب 2.26 و 3.12 بود. دربررسی ارتباط با هوش هیجانی و درصد رفتار ایمن، ارتباط معنی‌دار آماری (0.019P=) با ضریب همبستگی 0.161 وجود دارد. همچنین استرس شغلی با ضریب همبستگی 0.217- ارتباط معنی‌داری با هوش هیجانی دارد (0.001P=). اضطراب نیز با ضریب همبستگی 0.068- ارتباط معنی‌دار و معکوسی با درصد رفتار ایمن دارد (0.022P=).
نتیجه‌گیری: بین صادرکنندگان مجوز کار در پالایشگاه، افراد با هوش هیجانی بیشتر استرس کمتری داشتند و در بین آن‌ها رفتار ایمنی بیشتری مشاهده شد.

 
شماره‌ی مقاله: 4
متن کامل [PDF 1036 kb]   (208 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb