دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 38-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azad P, Choobineh A, Ghaffari F. Musculoskeletal Disorders Risk Assessment in Patient Transfers among Nurses in a hospital in Tehran Using MAPO Technique and provide control measures. johe. 2017; 3 (4) :38-45
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-205-fa.html
آزاد پریسا، چوبینه علیرضا، غفاری فرید. ارزیابی ریسک کمر درد ناشی از جابجایی بیمار با استفاد از شاخص MAPO در پرسنل پرستاری یکی از بیمارستان های تهران و ارائه راهکارهای کنترلی. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1395; 3 (4) :38-45

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-205-fa.html


کارشناس ارشد سازمان صنایع دفاع ، farid.ghaffary@gmail.com
چکیده:   (2031 مشاهده)

مقدمه: یکی از عمـده تــرین مشـکلات در بیمارستـان که منجـر به شیـوع بالای اختلالات اسکلتی-عضلانی در بین کارکنان آن می شود مربـوط به فعالیتـهای حمـل و جابــجایی بیـماران است. این تحقیق به منظور بررسی شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در افراد دارای وظیفه جابه جایی بیمار با استفاده از شاخص MAPO در سال 1394 در یکی از بیمارستان های نظامی شهر تهران انجام گرفت.

روش کار: این پژوهش مقطعی در بین 230 نفر از پرستاران یکی از بیمارستان های نظامی 400 تختخوابی شهر تهران انجام گرفت. روش گردآوری اطلاعات پرسشنامه نوردیک، چک لیست های ارزیابی بار ناشی از جابجایی بیمار به روش MAPO و پرسشنامه ویژگی های دموگرافیکی بود. تجزیه و تحلیل آماری داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 انجام گرفت و برای بررسی ارتباط بین متغیرها از آزمون آماری کای دو استفاده گردید.

یافته­ ها: از اهم نتایج می توان به بالا بودن شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در بین کارکنان به خصوص اختلالات کمر، شانه، مچ و غیره اشاره کرد که کمر درد (75%) بیشترین شیوع را در بین کارکنان داشت همچنین درصد فراوانی اختلالات اسکلتی عضلانی در کارکنان زن بیشتر از کارکنان مرد بود.

نتیجه­ گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان می دهد که شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی در بین پرسنل پرستاری دارای وظیفه جابه جایی بیمار بالا می باشد و لذا نیاز به مداخله ارگونومیکی در طراحی محیط، ابزار و تجهیزات همزمان با مداخله آموزشی وجود دارد.

متن کامل [PDF 223 kb]   (397 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb