دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1398 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 52-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، jahangiri_m@sums.ac.ir
چکیده:   (574 مشاهده)
مقدمه: علی‌رغم پیشرفت‌های حاصل شده در زمینه‌ی ایمنی شغلی، هنوز حوادث شغلی بسیاری در محیط‌های کاری اتفاق می‌افتد که بیشتر آنها از عملکرد ایمنی ضعیف کارگران ناشی می‌شود. شناخت عوامل موثر در عملکرد ایمنی راهنمای مناسبی برای برنامه‌ریزی پیشگیری از حوادث شغلی به شمار می‌رود. مطالعه‌ی حاضر با هدف سنجش و تعیین عوامل جمعیت‌شناختی موثر بر عملکرد ایمنی انجام شد.
روش کار: مطالعه‌ی حاضر پژوهشی مقطعی و تحلیلی بود که در 487 نفر از کارکنان یک پالایشگاه گازی انجام شد. جهت سنجش عملکرد ایمنی از نسخه‌ی فارسی پرسشنامه نیل و گریفن و برای سنجش ویژگی‌های جمعیت‌شناختی از پرسشنامه‌ی محقق ساخته استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه‌ی 23 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج مطالعه‌ی حاضر نشان داد به طور کلی عملکرد ایمنی کارکنان وضعیت مطلوبی دارد. از بین ویژگی‌های جمعیت‌شناختی مورد بررسی سن و تجربه‌کاری با عملکرد ایمنی ارتباط معنادار داشتند. بدین صورت که افراد جوان و کم تجربه و افراد مسن و با تجربه عملکرد ایمنی ضعیف‌تری نسبت به افراد میانسال و با تجربه متوسط داشتند.
نتیجه‌گیری: با توجه به عملکرد ایمنی ضعیف‌تر کارکنان جوان و کم تجربه و کارگران مسن و تجربه بالا، لازم است برنامه‌ریزی‌های لازم برای ارتقای عملکرد ایمنی این دو گروه از کارکنان صورت گیرد.
متن کامل [PDF 1274 kb]   (67 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی