دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 10-21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pakjoo A, Mirza Ebrahim Tehrani M, Malmasi S. Assessing the effectiveness of HSE Management Programs And Its Relationship With jobSatisfaction، One of the vegetable oil production plant at the West of Tehran. johe. 2017; 3 (4) :10-21
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-213-fa.html
پاک جو اکبر، میرزا ابراهیم تهرانی مهناز، ملماسی سعید. بررسی اثربخشی برنامه‌های مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست (HSE) و ارتباط آن با رضایت شغلی ، مورد مطالعه: یکی ازواحدهای تولید روغن نباتی غرب تهران . مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1395; 3 (4) :10-21

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-213-fa.html


دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت HSE واحد تهران شمال ، ak pakjoo@gmail.com
چکیده:   (2143 مشاهده)

زمینه وهدف: امروزه هرسازمانی برای ادامه حیات و توسعه خود به داشتن نیروی انسانی سالم و کارآمد و به‌کارگیری به‌جا و شایسته از این سرمایه نیازمند است و تحقق این امر تنها با اجرای برنامه‌هایی در قالب مدیریتHSE به ‌صورت یکپارچه امکان‌پذیر است تا ضمن حذف فعالیت‌های موازی باعث ایجاد تعادل در امور  سازمان شده و با ایجاد انگیزه در کارکنان به‌صرفه جویی در هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری منجر ‌شود.

هدف اصلی آن بررسی اثربخشی برنامه‌های مدیریت HSE و ارتباط آن با رضایت شغلی در کارخانه نوش آذر می باشد.

روش بررسی:  روش تحقیق  به‌صورت پیمایشی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به‌صورت توصیفی-تحلیلی است. جامعه آماری آن، کارکنان نوش آذر  که با استفاده از فرمول کوکران و با روش  تصادفی تعداد 60 نفر تعیین گردید. ابزار سنجش، پرسشنامه‌ محقق ساخته ای بود که روایی آن با استفاده از نظرات اساتید و اعضای هیئت‌علمی تائید وپایایی آن با روش کرونباخ، مورد سنجش قرار گرفت. داده‌ها با نرم‌افزار 22spss تجزیه‌وتحلیل گردید.

یافته ها: نتایج نشان داد که بین نمره کلی برنامه‌های مدیریت HSE و نمره کلی رضایت شغلی و تمامی ابعاد آن قبل و بعد  از مداخله رابطه مثبت و معنی‌داری وجود دارد.در زمینه رتبه‌بندی شاخص های مدیریت HSE، شاخص "برنامه های کنترلی بهداشت حرفه ای" و در زمینه رتبه‌بندی شاخص‌های رضایت شغلی، شاخص"مدیریت فنی" دارای بیشترین نمره بود.

نتیجه گیری: با توجه به معنی‌داری رابطه بین برنامه‌های مدیریت HSE و رضایت شغلی، هرچه این برنامه‌ها به‌صورت منسجم و دقیقتر و باکیفیت بیشتری اجرا شود اثر آن بر رضایت کارکنان بیشتر خواهد بود .

واژه‌های کلیدی: رضایت شغلی، مدیریت HSE، اثربخشی
متن کامل [PDF 296 kb]   (1292 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb