دوره 2، شماره 1 - ( بهار 1394 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 11-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Torkaman J, Motamedzade M, Golmohammadi R, Roshanaee G. Evaluation of the musculoskeletal disorders by ART technique and implementation of ergonomics intervention programs in a manufacturing company. johe. 2015; 2 (1) :11-19
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-69-fa.html
ترکمان جواد، معتمدزاده مجید، گلمحمدی رستم، روشنایی قدرت اله. ارزیابی ریسک اختلالات اسکلتی عضلانی با استفاده از روش تحلیل وظایف تکراری و اجرای برنامه‎های مداخله ارگونومی در یک شرکت تولیدی. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1394; 2 (1) :11-19

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-69-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی همدان ، ja.to91@yahoo.com
چکیده:   (5314 مشاهده)

  زمینه و هدف: اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار یکی از بزرگترین نگرانی های بهداشت حرفه ‎ ای امروز است. هدف این مطالعه ارزیابی ریسک فاکتورهای اختلالات اسکلتی عضلانی با استفاده از روش تحلیل وظایف تکراری ART و اجرای برنامه مداخله ارگونومی و تاثیر آنها برکاهش سطح ریسک بود.

  مواد و روش ها: در این مطالعه مداخله‌ای60 نفر از کارگران خط تولید به طور تصادفی انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه دموگرافیک و با روش تحلیل وظایف تکراری ART از کارگران گردآوری شدند. در ایستگاه کاری 39 نفر از کارگران مداخله انجام شد. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از نرم افزار spss تحلیل شد.

  یافته ها: ارزیابی اولیه نشان داد که (7/21%) در سطح پایین ریسک، (3/48%) در سطح متوسط ریسک و (30%) در سطح ریسک بالا قرار داشتند. بعد از انجام مداخلات، ارزیابی مجدد انجام شد. فراوانی افراد در سطح ریسک پایین قبل از مداخلات ارگونومی (70/30%) بود و بعد از انجام مداخلات به (85/53%) افزایش پیدا کرد. فراوانی افراد در سطح ریسک متوسط قبل از مداخلات ارگونومی (10/64%) بود و بعد از انجام مداخلات به (59/43%) کاهش یافت. و فراوانی افراد در سطح ریسک بالا قبل از مداخلات ارگونومی (2/5%) بود بعد از انجام مداخلات به (56/2%) تغییر یافت و تفاوت معنادار بودن مداخله مشاهده شد (05/0< Pvalue ).

  نتیجه ­ گیری: سطح ریسک ارزیابی اولیه ارگونومیکی اکثر فعالیت ها در سطح قابل قبولی نیست و بیشتر افراد در سطح خطر متوسط قرار داشتند. با توجه به این نکته که در صنعت مونتاژ کشور کارگران بسیاری از اختلالات اسکلتی عضلانی رنج می برند، با اقدامات کنترلی مدیریتی و مهندسی کم هزینه می ‎ توان سطح خطر را کاهش داد.

متن کامل [PDF 533 kb]   (2179 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb