دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 17-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

dorbeiki M, khoshraftar Z. Evaluation and comparison of HSE management process ON Medial Laboratories of North Khorasan province. johe. 2020; 7 (2) :17-25
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-556-fa.html
دُربیکی مزدک، خوش رفتار زهرا. ارزیابی و هم‌سنجی فرایند مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی استان خراسان شمالی. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1399; 7 (2) :17-25

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-556-fa.html


، sibiaroz@gmail.com
چکیده:   (1106 مشاهده)
مقدمه: آزمایشگاه­های تشخیص طبی به‌دلیل ویژگی‌های حساس کارکردی خود، با دشواری‌های گوناگون در بخش‌های بهداشتی، ایمنی و محیط‌زیستی روبرو هستند. از این‌رو چگونگی مدیریت این موارد اهمیت بسیاری دارد. پژوهش کنونی با هدف ارزیابی فرایند چگونگی مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی استان خراسان شمالی و سنجش‌پذیری آن‌ها در بین 37 آزمایشگاه‌ دولتی و خصوصی و 148 نفر در 8 شهرستان این استان انجام شده است.
روش بررسی: از یک چک‌لیست تاییدشده (از منظر روایی و پایایی) برای ارزیابی سطح مدیریت مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست، و برای واکاوی داده‌ها نیز از نرم‌افزارهای آماری SPSS و SMART-PLS بهره گرفته شد.
یافته ها: برپایه تحلیل‌ها، متغیرهای بررسی‌شده در پژوهش، وضعیت مناسبی در آزمایشگاه‌ها دارند اما ابعاد گوناگون مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست به‌جز نگهداری در آزمایشگاه‌های دولتی، شرایط بهتری نسبت به خصوصی دارد. ابعاد مختلف مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست به‌جز فاضلاب در شهرهای گوناگون استان همانند است.
نتیجه گیری: قوانین و بازرسی‌های کنونی آزمایشگاه‌های طبی استان خراسان شمالی، به پیروی از راهنماها و بخشنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بسیار مناسب ارزیابی و اجرا می‌شوند، به همین دلیل آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی بررسی‌شده در این پژوهش از وضعیت مناسبی برخوردار هستند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb