دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1398 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 51-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

maddah S, nabi bidehendi G, taleizadeh A A, hoveidi H. Presenting a Framework for Health, Safety and Environment Performance Evaluation with Resilience Engineering Approach: A Case Study of Automotive Industry. johe. 2019; 6 (4) :51-58
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-541-fa.html
مداح سعید، نبی بیدهندی غلامرضا، طالعی زاده عطااله، هویدی حسن. ارائه چارچوبی برای ارزیابی عملکرد سلامت، ایمنی و محیط زیست با رویکرد مهندسی تاب‌آوری (مطالعه موردی: صنعت خودروسازی). مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1398; 6 (4) :51-58

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-541-fa.html


دانشگاه تهران ، ghhendi@ut.ac.ir
چکیده:   (1160 مشاهده)
مقدمه: انتخاب تامین‌کنندگان، نقش مهمی در مدیریت زنجیره تامین پایدار ایفا می‌کند. در مطالعات حاضر برای انتخاب تامین‌کنندگان، تمرکز اصلی بر روی شاخص‌های اقتصادی است و کمتر به عوامل سه‌گانه اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی (به عنوان عوامل پایداری) توجه شده است. بهبود سطح عملکرد در زمینه سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE)، موجب ارتقاء پایداری شرکت‌ها در دو بعد اجتماعی (مسئولیت‌پذیری اجتماعی) و زیست‌محیطی می‌شود. لذا در این پژوهش چارچوبی برای ارزیابی عملکرد HSE تامین‌کنندگان ارائه شده و رتبه‌بندی آن‌ها بر این اساس انجام گرفته است.
روش بررسی: پس از مرور ادبیات و نظرخواهی از متخصصان، شاخص‌های ارزیابی عملکرد HSE تعیین گردید. سپس با استفاده هم‌زمان از تکنیک‌های تصمیم‌گیری چند‌معیاره، رتبه‌بندی تامین‌کنندگان انجام گرفت. در تعیین شاخص‌های عملکرد HSE از رویکرد مهندسی تاب‌آوری استفاده گردید که نسبت به شیوه‌های سنتی مدیریت ایمنی، رویکردی جدید محسوب می‌شود. همچنین چهار شرکت قطعه‌ساز درجه A صنعت خودرو به‌عنوان تامین‌کنندگان منتخب در این تحقیق، مورد ارزیابی قرار گرفتند.
یافته‌ها: در میان معیارهای تعیین شده، «تعهد مدیریت» و در میان شاخص‌های نهایی، «تخصیص بودجه کافی برای اقدامات HSE»، بالاترین میزان وزن‌دهی را به خود اختصاص داده اند و در نهایت تأمین‌کننده برتر بر این اساس انتخاب گردید.
نتیجه‌گیری: با توجه به کسب نظرات مدیران تصمیم‌گیر در تعیین و وزن‌دهی شاخص‌ها، مدل ارائه شده در این تحقیق قابلیت استفاده را در سیستم ارزیابی کلی تامین‌کنندگان دارد. این امر می تواند منجر به ترغیب شرکت‌های تامین‌کننده به ارتقای سطح ایمنی و سلامت کارکنان خود و بکارگیری استراتژی‌های زیست‌محیطی در سیاست‌های تولید شود.

 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb