دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1398 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 9-16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mahmoudi Herris S, Nikoomaram H, Ghaffari3 F, Miri Lavasani M. Identifying and assessing the factors affecting the environmental events caused by the construction and operation of gas and steam plants (Case study: Mapna Group). johe. 2019; 6 (4) :9-16
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-506-fa.html
محمودی هریس شهرام، نیکومرام هانیه، غفاری فرهاد، میری لواسانی محمدرضا. شناسایی و ارزیابی عوامل موثر بر وقوع حوادث محیط زیستی ناشی از فعالیتهای ساخت و بهره برداری نیروگاههای گاز و بخار (مطالعه موردی: گروه مپنا). مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1398; 6 (4) :9-16

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-506-fa.html


واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی ، hani.nikoo@gmail.com
چکیده:   (1147 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از اصلی ترین پیامدهای ناشی از رخداد حوادث در صنایع امروزی بالاخص آندسته که با کمیت و طیف وسیعی از مواد شیمیایی در ارتباط اند تخریب وسیع محیط زیست می باشد. بنابراین شناسایی عوامل موثر در ایجاد حوادث و تحلیل روابط پیچیده و متقابل بین آنها، موضوعی مهم و اساسی در واکاوی حوادث و راهی برای پیشگیری از بروز آنها به شمار می رود.
 مواد و روش ها: این مطالعه از نوع توصیفی- تحلیلی می باشد که با هدف تجزیه و تحلیل فرایندی حوادث محیط زیستی رخ داده در گروه مپنا انجام شد. ابزار اصلی برای تجزیه و تحلیل حوادث محیط زیستی منتخب تکنیک تریپود بتا بود که علل حوادث را در سه سطح علل آشکار، پیش شرایط و علل پنهان مشخص کرد.
یافته ها: برای 96 حادثه تحلیل شده تعداد 533 پیش شرایط و 1592 علت پنهان شناسایی گردید. از کل علل پنهان، موضوع مدیریت تعمیرات و نگهداری دارای بالاترین تکرار بود‌ه است. همچنین در بین علل پنهان شناسایی شده، مهمترین علت ناکافی بودن مشخصات و الزامات مربوط به ابزار یا تجهیزات بود.
 
نتیجه گیری: تاکید بر روی اصلاح علل پنهان با در نظر گرفتن چرخه عمر سیستم و تمرکز بر روی ارتقاء سطح ایمنی در فاز طراحی و همچنین توجه به اتخاذ استرتژی های مناسب نگهدای و تعمیر مبتنی بر ریسک از پیشنهادات اصلی مطالعه حاضر بود.
واژه‌های کلیدی: محیط زیست، نیروگاه، تحقیقات حوادث
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb