XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت ، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ، zahra_12_ohs@yahoo.com
چکیده:   (72 مشاهده)
مقدمه: فقدان داده­های آنتروپومتری در طراحی ایستگاه­های کاری و تجهیزات می­تواند منجر به آسیب­های مرتبط با کار شود. از این رو ایجاد بانک اطلاعات آنتروپومتریک ضروری می باشد، لذا هدف از انجام مطالعه حاضر، بررسی تناسب شاخص­های ارگونومی تجهیزات بیمارستانی با ابعاد آنتروپومتریک پرستاران زن در یکی از بیمارستان­های آموزشی و درمانی شهر سبزوار می باشد.
روش بررسی: در پژوهش توصیفی-  مقطعی حاضر 96 نفر از پرستاران زن به روش نمونه­گیری در دسترس انتخاب شده و در فاز ابتدایی، پرسشنامه دموگرافیک و فرم  Body Map را تکمیل نمود ند. در ادامه، علاوه بر قد و وزن، اندازه گیری 14 بُعد از ابعاد آنتروپومتریک پرستاران زن، توسط متخصص ارگونومی و بوسیله کولیس آنتروپومتری انجام شد. همچنین جهت مقایسه ابعاد آنتروپومتریک پرستاران زن با ابعاد تجهیزات موجود در بیمارستان، ابعاد 10 وسیله پرکاربرد در بیمارستان اندازه­گیری شد. داده ها توسط نرم افزار SPSS و آزمون آماری Chi-Square/Fisher's Exact، T-Test/ Mann-Whitney و آمار توصیفی در سطح معناداری 0/05 انجام شد.مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ­ها: یافته­های پژوهش، حاکی از شیوع بالای دردهای اسکلتی عضلانی در بین پرستاران زن، به­ویژه در نواحی گردن، کمر، پشت، شانه و زانو به ترتیب با 73/7، 70/62، 69/38، 14/55و 32/48 درصد می باشد. همچنین بررسی ابعاد آنترومتریک شرکت کنندگان در پژوهش و اندازه­گیری ابعاد تجهیزات موجود در بیمارستان نشان داد در بسیاری از ابعاد از جمله حد دسترسی، ارتفاع شانه ایستاده و ارتفاده آرنج ایستاده با تجهیزاتی از قبیل پایه سرم، ترالی، ایستگاه پرستاری قفسه دارویی و تخت بستری تناسبی وجود نداشت.
نتیجه گیری: متأسفانه علی رغم تفاوت­های موجود در ابعاد بدنی پرستاران زن، وسایل و تجهیزات مورد استفاده تناسبی با ابعاد آنتروپومتریک بدن شرکت­کنندگان در پژوهش نداشت. توجه به این مسئله جهت کاهش بروز اختلالات اسکلتی عضلانی امری بایسته است.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb