دوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1397 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 26-32 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rangkooy H A, Jahani F, Siahi Ahangar A. Effect of the Type of Ultraviolet on the Photocatalytic Removal of Xylene as a Pollutant in the Air Using TiO2 Nanoparticles Fixed on the Activated Carbon . johe. 2019; 5 (4) :26-32
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-461-fa.html
رنگ کوی حسینعلی، جهانی فرشته، سیاهی آهنگر عاطفه. بررسی تأثیر نوع اشعه فرابنفش در کارایی حذف فتوکاتالیستی آلاینده زایلن در هوا توسط نانوذرات TiO2 تثبیت‌شده بر روی بستر زغال فعال . مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1397; 5 (4) :26-32

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-461-fa.html


داﻧﺸﮑﺪه ﺑﻬﺪاﺷﺖ، داﻧﺸﮕﺎه ﻋﻠﻮم ﭘﺰﺷﮑﯽ ﺟﻨﺪی ﺷﺎﭘﻮر اﻫﻮاز ، siahi2068@gmail.com
چکیده:   (1017 مشاهده)

سابقه و هدف: امروزه فتوکاتالیست بخش عمده‌ای از تحقیقات در حوزه‌های علمی از قبیل فیزیک، شیمی و مهندسی سطح را از آن خود کرده است و امید آن می‌رود که بتوان برای رفع مشکلات مختلف زیست محیطی، راه‌حل‌های مناسبی را به کمک این علم به‌دست آورد. در این مطالعه با تثبیت نانوذرات TiO2 بر روی جاذب زغال فعال و عبور جریان هوای آلوده به غلظت‌های مختلف از آلاینده زایلن، اثر نوع لامپ UV (Ultraviolet) بر کارایی حذف زایلن مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش‌‌ها: در این مطالعه تجربی پس از تثبیت نانوذرات بر روی بستر زغال فعال، ویژگی‌های کاتالیست‌های تولیدشده با تعیین سطح ویژه با استفاده از آنالیز BET (Brunauer–Emmett–Teller) و تصاویر میکروسکوپ الکترونی روبشی مشخص شدند. برای تولید بخار زایلن از سیستم غلظت‌ساز دینامیک استفاده گردید. همچنین، کارآیی حذف فتوکاتالیستی زایلن با سه غلظت ورودی از آلاینده تحت تابش اشعه‌های فرابنفش در نواحی طول موج‌های A و C مورد مطالعه قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج حاصل از آنالیز BET و تصاویر میکروسکوپ الکترونی روبشی نشان دادند که نانوذرات به‌خوبی بر روی بستر زغال فعال تثبیت شده‌اند. علاوه‌براین، کارایی حذف فتوکاتالیستی در غلظت‌های 50، 100 و 300 بخش بر میلیون به‌ترتیب برابر با 87/8، 98/8 و 90/8 درصد به‌دست آمد. شایان ذکر است که تفاوت معناداری در کارایی حذف فتوکاتالیستی زایلن تحت تابش اشعه UV-A و UV-C مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: مطابق با نتایج مطالعه حاضر، غلظت ورودی آلاینده بر روی کارایی حذف فتوکاتالیستی آن اثرگذار می‌باشد؛ اما تفاوت معناداری در کارایی حذف زایلن تحت تابش اشعه UV-A و UV-C مشاهده نگردید.
 

متن کامل [PDF 886 kb]   (274 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل شیمیایی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb