دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1398 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 43-51 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vosoughi S, Alimohammadi I, Hosseini A F, Sedghi Noushabadi Z. Design a questionnaire to survey Knowledge, Attitude and Practice (KAP) of printing industry workers Regarding to Hearing Protection and determining its validity and reliability. johe. 2019; 6 (1) :43-51
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-458-fa.html
وثوقی شهرام، علی محمدی ایرج، حسینی آغا فاطمه، صدقی نوش آبادی ژاله. طراحی پرسشنامه بررسی سطح آگاهی، نگرش و عملکرد کارگران صنعت چاپ در زمینه حفاظت شنوایی و تعیین روایی و پایائی آن . مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1398; 6 (1) :43-51

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-458-fa.html


علوم پزشکی ایران ، zhaleh.sedghy@gmail.com
چکیده:   (441 مشاهده)
مقدمه: در بسیاری از کشور‌ها، صدا در بین ریسک فاکتورهای مهم در صنایع چاپ رتبه بندی شده است. هدف از این مطالعه، طراحی ابزاری جهت بررسی سطح آگاهی، نگرش و عملکرد کارگران صنعت چاپ در زمینه حفاظت شنوایی و تعیین روایی و پایائی آن می‌باشد.
روش بررسی: برای طراحی پرسشنامه، ابتدا ۳۵ سوال تهیه شد. برای بررسی روایی از روش‌های روایی محتوا و برای بررسی پایایی ابزار از روش‌های ضریب الفای کرونباخ و بازآزمایی استفاده شد سپس داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS ۲۰ تجزیه و تحلیل گردید.
یافته ها: نتایج نشان داد که تعداد ۱۰ گویه از نظر روایی محتوا پایین بوده و باید از پرسشنامه حذف شوند. همچنین در تحلیل پایایی پرسشنامه، ضریب آلفای کرونباخ برای هر چهار قسمت آگاهی، نگرش، درک ریسک و عملکرد به ترتیب ۰/۸۸۴، ۰/۷۱۹، ۰/۸۳۲ و ۰/۷۲۷ به دست آمد. در تحلیل قابلیت تکرار‌‌‌‌پذیری پرسشنامه از ضرایب همبستگی Spearman با نتایج ۰/۸۱، ۰/۸۶۱، ۰/۸۹ و ۰/۹۸۵ و Pearson  با نتایج ۰/۹۱۲، ۰/۹۶۴، ۰/۸۶۶ و ۰/۹۹۱ به ترتیب برای آگاهی، نگرش، درک ریسک و عملکرد استفاده گردید..
ستفاده گردید.
نتیجه گیری: طراحی این پرسشنامه جهت بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد کارگران صنایع چاپ نسبت به حفاظت شنوایی می‌تواند به بررسی راه حل های ممکن به منظور کاهش اثرات صدا بر کارگران شاغل بپردازد که لازم است در ابعاد وسیع تری مورد آزمون قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1174 kb]   (35 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل فیزیکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb