دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1398 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 51-43 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vosoughi S, Alimohammadi I, Hosseini A F, Sedghi Noushabadi Z. Designing a Questionnaire to Investigate the Knowledge, Attitude, and Practice (KAP) of Printing Industry Workers Regarding Hearing Protection and Determining Its Validity and Reliability. johe 2019; 6 (1) :43-51
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-458-fa.html
وثوقی شهرام، علی محمدی ایرج، حسینی آغا فاطمه، صدقی نوش آبادی ژاله. طراحی پرسشنامه بررسی سطح آگاهی، نگرش و عملکرد کارگران صنعت چاپ در زمینه حفاظت شنوایی و تعیین روایی و پایایی آن. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1398; 6 (1) :43-51

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-458-fa.html


1- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
2- گروه آمار زیستی،دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
3- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، zhaleh.sedghy@gmail.com
چکیده:   (4844 مشاهده)
 سابقه و هدف: در بسیاری از کشورها، صدا در بین ریسک‌فاکتورهای مهم در صنایع چاپ رتبه‌بندی شده است. در این ارتباط، مطالعه حاضر با هدف طراحی ابزاری جهت بررسی سطح آگاهی، نگرش و عملکرد کارگران صنعت چاپ در زمینه حفاظت شنوایی و تعیین روایی و پایایی آن انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: برای طراحی پرسشنامه، ابتدا 35 سؤال تهیه شد. در ادامه، برای بررسی روایی از روش‌های روایی محتوا و برای بررسی پایایی ابزار از روش‌های ضریب آلفای کرونباخ و بازآزمایی استفاده گردید. در نهایت، داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS 20 تجزیه و تحلیل گردیدند.
یافته‌ها: نتایج نشان دادند که 10 گویه از نظر روایی محتوا پایین بوده و باید از پرسشنامه حذف شوند. در این مطالعه در بخش تحلیل پایایی پرسشنامه، ضریب آلفای کرونباخ برای هر چهار قسمت آگاهی، نگرش، درک ریسک و عملکرد به‌ترتیب معادل 884/0، 719/0، 832/0 و 727/0 به‌دست آمد. شایان ذکر است که در تحلیل قابلیت تکرار‌‌‌‌پذیری پرسشنامه از ضرایب همبستگی Spearman با نتایج 810/0، 861/0، 890/0 و 985/0 و Pearson با نتایج 912/0، 964/0، 866/0 و 991/0 به‌ترتیب برای آگاهی، نگرش، درک ریسک و عملکرد استفاده گردید.
نتیجه‌گیری: طراحی این پرسشنامه به‌منظور بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد کارگران صنایع چاپ نسبت به حفاظت شنوایی می‌تواند به بررسی راه‌حل‌های ممکن به‌منظور کاهش اثرات صدا بر کارگران شاغل بپردازد (توصیه می‌گردد که در ابعاد وسیع‌تری مورد آزمون قرار گیرد).
 
متن کامل [PDF 1591 kb]   (3465 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل فیزیکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb