دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1398 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 44-52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Basirat M, kia S, malekshoar M, saffarieh M, javanshir B. Prevalence of Occupational Burnout and its Related Factors among Dentists in Semnan, Iran. johe. 2019; 6 (2) :44-52
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-446-fa.html
بصیرت مریم، کیا سیدجواد، ملک شعار میلاد، صفاریه محسن، جوانشیر بهاره. فرسودگی شغلی و عوامل اثرگذار بر آن در دندانپزشکان استان سمنان. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1398; 6 (2) :44-52

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-446-fa.html


گروه ارتودنسی،دانشکده دندانپزشکی،پردیس بین الملل انزلی،دانشگاه علوم پزشکی گیلان ،رشت،ایران ، bahar.javanshir@gmail.com
چکیده:   (873 مشاهده)
سابقه و هدف: فرسودگی شغلی یک پاسخ طولانی‌مدت نسبت به عوامل استرس‌زا در کار است که می‌تواند موجب کاهش کارآیی، اثربخشی و بهره‌وری فرد و سازمان شود. در این راستا، پژوهش حاضر با هدف تعیین شیوع فرسودگی شغلی و عوامل مرتبط با آن در دندانپزشکان استان سمنان در سال 1393 انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: در مطالعه توصیفی- تحلیلی حاضر تمامی 86 دندانپزشک شاغل در استان سمنان مورد بررسی قرار گرفتند. بدین‌منظور از پرسشنامه معتبر 22 سؤالی فرسودگی شغلی مازلاخ که خستگی هیجانی، مسخ شخصیت و احساس کفایت فردی را مورد بررسی قرار می‌دهد، استفاده شد. داده‌ها نیز با استفاده از آمار توصیفی- تحلیلی، آزمون‌های t مستقل و ضریب همبستگی Pearson و Spearman تحلیل گردیدند.
یافته‌ها: از میان شرکت‌کنندگان در مطالعه، 7/40 درصد دچار خستگی هیجانی زیاد، 1/22 درصد دچار مسخ شخصیت زیاد و 7/97 درصد دچار کاهش کفایت فردی زیاد بودند. بر مبنای نتایج، ارتباط سن دندانپزشکان با مسخ شخصیت معکوس بود (02/0P=)؛ اما ارتباط آن با کفایت فردی مستقیم گزارش گردید (002/0P=). علاوه‌براین، نتایج حاکی از آن بودند که خستگی هیجانی (002/0P=) و مسخ شخصیت (003/0P=) به‌طور معناداری در زنان بیشتر از مردان می‌باشد. لازم به ذکر است که میزان ساعت کار دندانپزشکان در هفته، ارتباط مستقیم و معناداری با مسخ شخصیت داشت (085/0P=).
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های مطالعه حاضر می‌توان گفت که نرخ فرسودگی شغلی در میان دندانپزشکان عمومی استان سمنان بالا بوده است. علاوه‌براین، خستگی هیجانی در حدود نیمی از دندانپزشکان و کاهش کفایت فردی در بیش از 95 درصد از آن‌ها مشاهده گردید؛ از این رو، اعمال راه‌کارهایی به‌منظور کاهش بار شغلی، ساعات کاری و استرس‌های روزمره ضروری می‌باشد.
متن کامل [PDF 1159 kb]   (207 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل فیزیکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb