دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1395 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 24-31 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Charkhandaz Yeganeh R, Alimohammadi I, Abolghasemi J, Damiri Z, Parsazadeh B, Rahmani N. Validity and reliability of Verbal Online Subjective Opinion (VOSO) and Modified Cooper-Harper scales in measuring of mental workload. johe. 2016; 3 (3) :24-31
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-211-fa.html
چرخ انداز یگانه رضا، علی محمدی ایرج، ابوالقاسمی جمیله، دمیری ذبیح اله، پارسازاده بهار، رحمانی نگار. روایی و پایایی مقیاس پندار ذهنی و مقیاس اصلاح شده کوپر-هارپر در اندازه گیری بار کاری ذهنی. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1395; 3 (3) :24-31

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-211-fa.html


دانشیار گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، irajrastin1@gmail.com
چکیده:   (2042 مشاهده)

مقدمه: بار کاری ذهنی بالا از عوامل مهم خطا در حوزه ایمنی و بهداشت حرفه ای بوده و اندازه گیری آن از اهمیت زیادی برخوردار است. لذا هدف از انجام این مطالعه تعیین روایی و پایایی مقیاس پندار ذهنی و مقیاس اصلاح شده کوپر-هارپر در اندازه گیری بار کاری ذهنی بود.

روش بررسی: این مطالعه روی 90 دانشجوی پسر دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد. برای ترجمه مقیاس ها از روش ترجمه پیش رونده-پس رونده استفاده گردید. همچنین با استفاده از نظر 6 نفر از متخصصین ارگونومی و بهداشت حرفه ای، نسبت روایی محتوا و شاخص روایی محتوا برای مقیاس ها محاسبه گردید. برای ایجاد بارکاری ذهنی از نرم افزار وظیفه جستجوی حافظه هیبریدی استفاده گردید. روایی همگرای مقیاس ها با استفاده از همبستگی مقادیر مقیاس ها با زمان واکنش، محاسبه و برای تعیین پایایی مقیاس ها نیز از روش آزمون-باز آزمون استفاده گردید.

یافته ها: روایی های محتوا و همگرای مقیاس ها مورد تایید قرار گرفت و همبستگی هردو مقیاس با زمان واکنش بالاتر از 0/8 بود. برای تعیین پایایی مقیاس ها نیز مقدار ضریب همبستگی پیرسون بین مقادیر مقیاس ها در مراحل آزمون و باز آزمون برای مقیاس پندار ذهنی و مقیاس اصلاح شده کوپر-هارپر به ترتیب برابر0/86 و 0/91 به دست آمد.

نتیجه گیری: باتوجه به تایید روایی و پایایی مقیاس های پندار ذهنی و اصلاح شده کوپر-هارپر در این مطالعه و همچنین همبستگی بالای آنها با زمان واکنش به نظر می­رسد بتوان از آنها در اندازه گیری بارکاری ذهنی استفاده کرد.

متن کامل [PDF 237 kb]   (640 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb