Research code: 4001269

XML English Abstract Print


علوم پزشکی مشهد ، ebrahimihs3@mums.ac.ir
چکیده:   (99 مشاهده)
چکیده
مقدمه: اختلالات اسکلتی عضلانی از جمله آسیب های تجمعی هستند که ناشی از انجام کار در شرایط خطرناک و وضعیت بدنی ضعیف است که در طول چند سال ایجاد می شود. یکی از مشکلات عمده در کاربران کامپیوتر اختلالات اسکلتی عضلانی  می باشد. مطالعه حاضر بررسی تاثیر آموزش اصول ارگونومی به کابران کامپیوتر در میزان شیوع اختلالات اسکلتی عضلانی پرداخته است.
مواد و روش ها: این مطالعه از نوع توصیفی و از نظر زمانی مقطعی بود که در بین کارکنان اداری و پشتیبانی بیمارستان امام رضا ع شهر مشهد صورت گرفت در این مطالعه 77 نفر از کارکنان اداری و پشتیانی بعد از ارزیابی اولیه از وضعیت بدنی در حین کار برنامه مداخله ارگونومی جهت کاهش اختلالات اسکلتی عضلانی در طی یک دوره سه ماهه به کاربران ارزیابی وضعیت بدنی قبل و بعد از آموزش با استفاده از روش ارزیابی سریع استرین اداری (ROSA) صورت گرفت داده ها توسط نرم افزار spss ورژن 20 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها:شیوع ناراحتی و درد عمدتا در ناحیه کمر (57.2) و گردن (43.8 ) گزارش شد و بیشترین درصد فراوانی نمره ROSA نمره 5 قبل از آموزش بود (42.3%) که این درصد فراوانی بعد از مداخله و آموزش به پرسنل به 9.6% رسید.
نتیجه گیری: نتایج این مطالعه اهمیت آموزش اصول ارگونومی استفاده از سیستم های کامپیوتر را در کاهش اختلالات اسکلتی عضلانی نشان داد و مشخص شد با آموزش صحیح میتوان سطح اختلالات اسکلتی – عضلانی را در این گروه مشاغل به حداقل رساند.
شماره‌ی مقاله: 2
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb