دوره 8، شماره 4 - ( زمستان 1400 )                   جلد 8 شماره 4 صفحات 58-49 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaee-Hachesu V, Hokmabadi R. Evaluation of heat exposure in baker’s workers using WBGT, HSI and UTCI indices. johe 2022; 8 (4) : 6
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-754-fa.html
رضایی هاچه سو ویدا، حکم آبادی رجبعلی. ارزیابی میزان مواجهه با گرما در کارگران نانوایی ها با کاربرد شاخص های WBGT ، HSI و UTCI. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1400; 8 (4) :49-58

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-754-fa.html


1- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، بجنورد، ایران ، abi.hse2006@gmail.com
چکیده:   (2669 مشاهده)
مقدمه: گرما یکی از مهمترین عوامل فیزیکی زیان آور در بسیاری از محیط های شغلی است. فعالیت در نانوایی با توجه به ماهیت کار به عنوان یکی از مشاغل پرمخاطره از لحاظ استرس گرمایی محسوب می شود لذا هدف از این مطالعه، ارزیابی میزان مواجهه با گرما در کارگران نانوایی ها با کاربرد شاخص هایWBGT ، HSIو UTCI می باشد.
روش کار: مطالعه از نوع مطالعۀ توصیفی ـ تحلیلی می باشد که در نانوایی های شهر بجنورد انجام گرفت. در این مطالعه، استرس گرمایی بر اساس شاخص های WBGT، HSI و UTCI مورد ارزیابی قرار گرفت. از دستگاه  های WBGT متر، ترمورطوبت سنج و آنمومتر برای اندازه گیری پارامترهای موردنیاز استفاده گردید. آنالیز آماری توسط نرم افزار SPSS  ورژن 21 انجام گرفت.
نتایج: میانگین شاخص هایWBGT ، UTCI و HSI به ترتیب 63/281/34، 54/302/37 و 23/2465/64 بدست آمد. مقادیر شاخص های UTCI و WBGT به جز سرعت هوا با کلیه پارامترهای محیطی ارتباط معناداری داشت. همبستگی مثبتی بین کلیه پارامترهای فیزیولوژیکی و شاخص های UTCI و WBGT وجود داشت. شاخص HSI با دمای دهانی و میانگین دمای پوست ارتباط معناداری داشت.  همبستگی مثبت قوی بین شاخص WBGT و UTCI و همبستگی مثبت ضعیفی بین شاخص HSI با WBGT و UTCI وجود داشت.
نتیجه گیری: بین شاخص UTCI و WBGT و همچنین با پارامترهای محیطی و فیزیولوژیکی ارتباط وجود داشت و ارتباط قوی بین UTCI و WBGT مشاهده گردید، به نظر می رسد که UTCI نیز برای ارزیابی تنش های گرمایی شغلی در محیط های داخلی مانند نانوایی ها مناسب باشد.
شماره‌ی مقاله: 6
متن کامل [PDF 942 kb]   (1796 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل فیزیکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb