دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 7-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم پزشکی شوشتر
2- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
3- دانشگاه علوم پزشکی همدان
4- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، alrahmati@aol.com
چکیده:   (3626 مشاهده)
سابقه و هدف: کیفیت هوای محیط کار عامل بسیار مهمی در سلامت جامعه است که از طریق اندازه‌گیری و ارزیابی آلودگی‌های هوابرد سنجیده می‌شود. یکی از این آلاینده‌های هوابرد در صنایع، گاز آمونیاک است. برج‌های اسپری به‌عنوان یکی از اجزای مهم کنترل آلودگی هوا محسوب می‌شوند. لذا این مطالعه با هدف بررسی تأثیر استفاده از محلول رقیق‌شده اسید سولفوریک بر کارایی حذف آمونیاک هوا در یک برج پاشنده انجام پذیرفت.
مواد و روش‌‌ها: در این مطالعه با استفاده از یک برج اسپری در معیار آزمایشگاهی، میزان حذف آمونیاک از جریان هوا با تغییر فشار مایع و نازل‌ها و تراکم ورودی ارزیابی شد. گذر حجمی جریان هوای استفاده‌شده 82/3737 لیتر بر دقیقه بود. نازل استفاده‌شده نیز دارای قطر 20 میکرون و به‌صورت یک، دو و سه‌تایی با محلول رقیق اسید سولفوریک بود. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 21 و آزمون آماری آنووای یک‌طرفه تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: افزایش تعداد نازل‌ها و فشار مایع شست‌وشودهنده برج اسپری سبب افزایش معنی‌دار (05/0P<) درصد کارایی حذف گاز آمونیاک از هوا با کمک برج اسپری و افزایش بار ورودی به سیستم سبب کاهش کارایی حذف می‌شود (05/0P<).
نتیجه‌گیری: با افزایش تعداد نازل‌ها، فشار عملیاتی مایع شست‌وشودهنده و تراکم گاز آلاینده می‌توان به کارایی‌های مناسبی در حذف گاز آمونیاک از جریان هوا با استفاده از برج اسپری دست یافت.
متن کامل [PDF 1276 kb]   (1280 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل شیمیایی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.