دوره 1، شماره 2 - ( تابستان 1393 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 47-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، alikarimi57@gmail.com
چکیده:   (6466 مشاهده)

 زمینه و هدف: هدف از ارزیابی ریسک مواد شیمیایی، تشخیص و تعیین مقدار ریسک ناشی از کاربرد یک ماده شیمیایی زیان آور می باشد.این مطالعه با هدف طراحی یک ابزار کاربردی در جهت سهولت انجام ارزیابی ریسک مواد شیمیایی انجام شده است.

 روش بررسی: نرم افزار پیشنهادی در این مطالعه، برگرفته از روشی می­باشد که دپارتمان بهداشت شغلی در وزارت نیروی انسانی مالزی، به منظور ارزیابی میزان مواجهه شغلی کارگران با مواد شیمیایی ارائه نموده است . در این مطالعه با انجام برخی اصلاحات به صورت مجموعه عملیاتی در محیط ویژوال بیسیک برنامه رایانه ای آن نگارش و نرم افزار تحت عنوان SQCRA طراحی گردید. نرم افزار طراحی شده به منظور ارزیابی ریسک مواجهه بهداشتی در شرکت روغن نباتی نرگس شیراز مورد استفاده قرار گرفت.

 نتایج: نتایج حاصل از نرم افزار نشان داد سطح ریسک بدست آمده از مواد اسید سولفوریک، اسید فسفریک، سولفات آلومینیوم، کاتالیت نیکل و اسید استیک مورد استفاده به عنوان مواد اولیه در شرکت روغن نباتی نرگس شیرازبه ترتیب 4/2، 84/2، 3/2، 5/3 و 66/2 تعیین گردید. علاوه براین رتبه ریسک و اقدامات پیشنهادی برای هر کدام از مواد مورد بررسی تعیین شد.

 نتیجه گیری : نرم افزار طراحی شده سطح ریسک مواجهه بهداشتی را با استفاده از درجه خطر و درجه مواجهه در کوتاه ترین زمان و بدون نیاز به فرمول و ماتریس ریسک محاسبه می کند. پس از تعیین رتبه ریسک، اقدامات پیشنهادی برای کاهش مواجهه شغلی را نیز ارائه می دهد.

متن کامل [PDF 527 kb]   (2869 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی