دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1398 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 17-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، vosoughi.sh@iums.ac.ir
چکیده:   (573 مشاهده)

مقدمه:ناراحتی­های اسکلتی-عضلانی در همه مشاغل و صنایع از مشکلات عمده به حساب می آیند. کارکنان صنعت چاپ درگیر وظایفی هستند که ریسک ابتلا به ناراحتی­های اسکلتی-عضلانی را بالا می برد. لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی ارتباط ناراحتی­های اسکلتی-عضلانی با وظایف بلندکردن دستی بار و پوسچر کارکنان در یک صنعت چاپ انجام گرفت.
روش بررسی:در این مطالعه، با استفاده از پرسشنامه کرنل شیوع ناراحتی­های اسکلتی-عضلانی در بین کارکنان بررسی شد. همچنین وظایف بلندکردن دستی بار در صنعت مذکور به سه روش جداول Snook، WISHA و KIM-LHC مورد ارزیابی قرار گرفت. پوسچر کارکنان نیز با استفاده از روش REBA ارزیابی شد.
یافته ها:نتایج پرسشنامه کرنل نشان داد که بیشترین شکایت ها مربوط به درد در اندام های تحتانی، از جمله در پاها، ساق پاها و زانو ها است. مقایسه نتایج پرسشنامه کرنل و نتایج ارزیابی وظایف بلندکردن دستی بار به روش WISHA با استفاده از آزمون کروسکال-والیس نشان داد که اندام های گردن (0/016=P)، شانه راست (0/028=P)، شانه چپ (0/031=P)، پشت (0/022=P) و ساعد راست (0/045=P) دارای ارتباط معنادار با نتایج WISHA هستند.
نتیجه گیری:ارتباط شیوع برخی ناراحتی­های اسکلتی-عضلانی با نتایج ارزیابی وظایف بلندکردن دستی بار به روش WISHA، نشان از برتری این روش نسبت به روش های KIM-LHC و جداول Snook برای ارزیابی وظایف بلندکردن دستی بار در صنعت چاپ است. همچنین عدم ارتباط ناراحتی­های اسکلتی-عضلانی با نتایج ارزیابی پوسچر به روش REBA نشان می دهد که دلایل شیوع این ناراحتی های در صنعت مذکور را باید در مواردی غیر از پوسچر نامناسب جستجو کرد.

 
متن کامل [PDF 1366 kb]   (78 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی