دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1398 )                   جلد 6 شماره 1 صفحات 17-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، vosoughi.sh@iums.ac.ir
چکیده:   (1187 مشاهده)
سابقه و هدف: ناراحتی‌های اسکلتی- عضلانی (MSDs: Musculoskeletal Disorders) در تمامی مشاغل و صنایع از مشکلات عمده محسوب می‌شوند. کارکنان صنعت چاپ درگیر وظایفی هستند که ریسک ابتلا به ناراحتی‌های اسکلتی- عضلانی را افزایش می‌‌دهند. در این راستا، مطالعه حاضر با هدف بررسی ارتباط ناراحتی‌های اسکلتی- عضلانی با وظایف بلندکردن دستی بار و پوسچر کارکنان در یک صنعت چاپ انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: در این مطالعه با استفاده از پرسشنامه Cornell، شیوع ناراحتی‌های اسکلتی- عضلانی در بین کارکنان بررسی شد و وظایف بلندکردن دستی بار در صنعت مذکور با استفاده از سه روش جداول Snook، WISHA (Washington Industrial Safety and Health Act) و KIM-LHC (Key Indicator Method-Lifting/Holding/Carrying) مورد ارزیابی قرار گرفت. پوسچر کارکنان نیز با استفاده از روش REBA (Rapid Entire Body Assessment) بررسی شد. در نهایت، داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS 22 و آزمون‌های ناپارامتری Mann–Whitney و KruskalWallis تجزیه و تحلیل گردیدند.
یافته‌ها: نتایج پرسشنامه Cornell نشان دادند که بیشترین شکایت‌ها مربوط به درد در اندام‌های تحتانی از جمله پاها، ساق پاها و زانوها می‌باشد. مقایسه نتایج پرسشنامه Cornell و ارزیابی وظایف بلندکردن دستی بار با استفاده از روش WISHA با استفاده از آزمون KruskalWallis نیز گویای آن بودند که اندام‌های گردن (016/0=P)، شانه راست (028/0=P)، شانه چپ (031/0=P)، پشت (022/0=P) و ساعد راست (045/0=P) ارتباط معناداری با نتایج به‌دست‌آمده از WISHA دارند.
نتیجه‌گیری: ارتباط شیوع برخی از ناراحتی‌های اسکلتی- عضلانی با نتایج ارزیابی وظایف بلندکردن دستی بار به روش WISHA نشان از برتری این روش نسبت به روش‌های KIM-LHC و جداول Snook برای ارزیابی وظایف بلندکردن دستی بار در صنعت چاپ داشت. همچنین، عدم ارتباط ناراحتی‌های اسکلتی- عضلانی با نتایج ارزیابی پوسچر با استفاده از روش REBA نشان‌دهنده آن بودند که دلایل شیوع این ناراحتی‌ها در صنعت مذکور را باید در مواردی غیر از پوسچر نامناسب جستجو کرد.
متن کامل [PDF 1366 kb]   (284 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی