دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 45-55 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.21859/johe-04016


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تبریز ، nazari_j@yahoo.com
چکیده:   (3488 مشاهده)

زمینه و هدف: با توجه به اینکه جسم و روان به طور متقابل به یکدیگر تاثیر می­گذارند و سلامت این دو مقوله، یکپارچگی و سلامت عمومی انسان را در بر می­گیرد این پژوهش با هدف بررسی ارتباط بین اختلالات اسکلتی و عضلانی با سلامت عمومی در کارکنان یک صنعت تولید نوشابه انجام گرفت.

روش بررسی: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی 80 نفر از کارکنان شاغل در یک کارخانه تولید نوشابه بر اساس سرشماری با سابقه کاری بیشتر از یک سال وارد مطالعه شدند. ابزار اندازه­گیری دربردارنده پرسشنامه گردآوری اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه سلامت عمومی (GH28) و چارت نقشه بدن برای ثبت علائم اختلالات اسکلتی و عضلانی در نواحی مختلف بدن بود. جهت تحلیل داده ها از نرم افزار SPSS16 استفاده شد.

یافته­ ها: نتایج به دست آمده نشان داد بیشترین شکایات از دردهای اسکلتی عضلانی در یک سال گذشته در ناحیه گردن (27.6%) و سپس کمر (25.5%) دیده شد. سن، نمایه توده بدن افراد، سابقه کاری، ساعت کاری روزانه، شیفت کاری یک ریسک فاکتور برای اختلالات اسکلتی- عضلانی اندام بدن و بخصوص کمر محسوب می­شوند. اکثر کارکنان مورد مطالعه در وضعیت مشکوک به اختلال در سلامت عمومی (4.5 ±25.9) قرار داشتند. افراد از نظر بعد سلامت جسمانی، علایم اضطراب و کارکرد اجتماعی در سطح مطلوبی قرار نداشتند. همچنین، میان علایم اضطراب با پا درد و علایم افسردگی با کمر درد رابطه معنی داری مشاهده شد.

نتیجه­ گیری: نتایج به دست آمده از این مطالعه نشان داد که میان سلامت عمومی  با اختلالات اسکلتی- عضلانی در کمر و پاها رابطه معنی­دار آماری وجود دارد.

متن کامل [PDF 1172 kb]   (1361 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی