دوره 8، شماره 2 - ( تابستان 1400 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 49-41 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
2- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران ، zamanianz@sums.ac.ir
چکیده:   (2375 مشاهده)
سابقه و هدف: اهمیت بررسی نوبت‌کاری به‌ویژه در بخش بهداشت و درمان از پیامدهای زیانبار و جبران‌ناپذیری است که به آن نسبت داده می‌شود. نوبت‌کاری به‌ویژه شب‌کاری باعث خستگی و متعاقباً اثرات سوء بر سلامتی، هوشیاری و عملکرد می‌شود. مطالعه حاضر با هدف بررسی نوبت‌کاری و بار کاری ذهنی بر خستگی پرستاران بخش‌های مراقبت ویژه انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: در این مطالعه تحلیلی و مقطعی 144 پرستار بخش‌های مراقبت ویژه در سه بیمارستان شهر شیراز به‌صورت نمونه‌گیری سرشماری شرکت کردند. مقیاس‌های خستگی ذهنی SP (Samn-Perelli) و بار کاری ذهنی ناسا به مدت 2 هفته در ابتدا و انتهای هر شیفت کاری تکمیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد میزان خستگی ذهنی و بار کاری ذهنی با نوع شیفت‌های کاری ارتباط معنادار دارد (0.05P<). همچنین بین میانگین ساعت خواب طی دو هفته گذشته (0.01P<، 0.24-r=)، میانگین خستگی ذهنی و بار کاری ذهنی (0.01 P<، 0.25r=)، عدم بهره‌مندی از اوقات فراغت (0.01P<، 0.22-r=)، و داشتن برنامه ورزشی منظم (0.01 P<، 0.3-r=) با خستگی ذهنی ارتباط معنادار داشت.
نتیجه‌گیری: بار کاری ذهنی و برنامه نوبت‌کاری بر خستگی پرستاران بخش‌های مراقبت ویژه تأثیرگذار است. به نظر می‌رسد عواملی دیگری نیز بر خستگی پرستاران تأثیرگذار است. لازم است مطالعات بیشتری در زمینه بررسی اثر عوامل مرتبط با سبک زندگی و فردی و اثر آن بر خستگی انجام شود.
متن کامل [PDF 973 kb]   (1199 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.