دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 1393 )                   جلد 1 شماره 4 صفحات 39-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شراز، دانشده کشاورزی
2- دانشگاه تربیت مدرس ، mbijani@modares.ac.ir
3- دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین
چکیده:   (9888 مشاهده)

 زمینه و هدف: توسعه ماشین آلات کشاورزی همزمان با رشد این بخش، سلامت و ایمنی کشاورزان و سایر افراد حاضر در مزارع را تهدید می‌کند. آموزش ایمنی نقش مهمی در کاهش مصدومیت‌های شغلی کشاورزان و کابران ماشین‌های کشاورزی دارد. هدف مطالعه‌ حاضر بررسی دانش کارشناسان در خصوص کار ایمن با ماشین‌های کشاورزی بود.

 روش‌ بررسی: حجم نمونه‌ی آماری پژوهش 230 نفر بود که از جامعه‌ی آماری 493 نفری کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان‌های خوزستان و ایلام به روش نمونه‌گیری طبقه‌بندی تصادفی متناسب انتخاب گردیدند. ابزار پژوهش پرسشنامه‌ای بود که روایی آن را جمعی از صاحب نظران و اساتید مجرب تأیید کردند و پایایی آن نیز از طریق آزمون کرونباخ آلفا محاسبه شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS19 و آزمون‌ مقایسه‌ میانگین‌ها تجزیه و تحلیل شد.

 یافته‌ها: دانش ایمنی کارشناسان با میانگین کل 73/3 از 5 و انحراف معیار 41/1 در سطح مناسبی بود و 22/72 درصد پاسخگویان از این نظر در سطح "متوسط" ارزیابی شدند. همچنین بین دانش کارشناسان در خصوص کار ایمن با ماشین‌های کشاورزی بر اساس سطح تحصیلات و داشتن سابقه حادثه در محیط کار تفاوت معنی‌داری وجود داشت. اما شرکت در دوره آموزش ایمنی و شاهد بودن حوادث کار رابطه معنی‌داری با دانش ایمنی نداشت.

 نتیجه‌گیری: با توجه نقش آموزش در ارتقای ایمنی کشاورزان و کم‌توجهی مدیران بخش کشاورزی و نظام سلامت به بهداشت کار و ایمنی در مزارع، ضرورت دارد دوره‌های آموزش ایمنی بطور گسترده و با کیفیت مناسب برای کارشناسان برگزار شده و آن‌ها را برای شرکت در برنامه ترویج "کشاورزی ایمن" توانمند و مهیا نمود.

متن کامل [PDF 342 kb]   (3427 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.