دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1397 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 34-25 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی کردستان
2- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، nmahdavi1@yahoo.com
چکیده:   (12023 مشاهده)
سابقه و هدف: فعالیت‌ها و وظایف جابجایی دستی بار (شامل بلند کردن، حمل کردن، پایین آوردن، کشیدن و هل دادن)  در محیط‌های کاری بسیار معمول می‌باشند. هدف مطالعه حاضر تعیین میزان ناراحتی‌های اسکلتی-عضلانی و ارزیابی مقایسه‌ای حمل دستی بار به روش جداول اسنوک و معادله NIOSH در کارگاه‌های سنگبری بود.   
مواد و روش‌ها: این مطالعه توصیفی- تحلیلی- مقطعی در سال 1396 بر روی 100 کارگر شاغل در کارگاه‌های سنگبری اجرا شد. برای تعیین شیوع اختلالات اسکلتی- عضلانی از پرسشنامه نوردیک و از روش جداول اسنوک و معادله NIOSH برای ارزیابی وظایف حمل دستی بار استفاده شد. در نهایت این دو روش از لحاظ میزان توافق در ارزیابی ریسک با هم مقایسه گردیدند.   
یافته‌ها: نتایج نشان­ داد در مجموع 48% از کارگران در یکسال گذشته حداقل یک بار درد را تجربه کرده بودند که کمر(48%)، آرنج (44%) و شانه ( 36%) دارای بیشترین فراوانی بوده‌اند. نتایج ارزیابی نشان داد که سطح ریسک در واحدهای مختلف بالا می‌‌باشد و با میزان شیوع ناراحتیهای اسکلتی-عضلانی همبستگی معنی‌داری دارد. وزن بار بیشتر از حد توصیه شده وزنی مجاز بدست آمده از معادله NIOSH و حتی جداول اسنوک بود. مقایسه نتایج دو روش نشان داد که دقت دو روش در برآورد ریسک کاملا متفاوت است.   
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که روش NIOSH در برآورد ریسک و حدود وزنی توصیه شده از دقت بالاتر و سخت‌گیرانه‌تری نسبت به جداول اسنوک برخوردار است.  به نظر می‌رسد که شیوع ناراحتی‌‌های اسکلتی ـ عضلانی در کارگران بالاست و انجام اقدامات ارگونومیکی جهت بهبود شرایط کار ضروریست.
متن کامل [PDF 369 kb]   (3765 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.