دوره 7، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 39-32 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی قم
2- دانشگاه علوم پزشکی قم ، soltanzadeh.ahmad@gmail.com
چکیده:   (4268 مشاهده)
سابقه و هدف: حوادث برق‌گرفتگی فراوانی کم و پیامدهای شدیدی دارند. این مطالعه با هدف تجزیه‌وتحلیل پارامترهای مرتبط با حوادث برق‌گرفتگی و ارزیابی عملکرد ایمنی برق در کارگاه‌های صنعتی کوچک انجام شده است.
مواد و روش‌‌ها: این مطالعه در سال 1398 و در 232 کارگاه صنعتی کوچک انجام شد. حوادث الکتریکی در بازه زمانی 7 ساله در این کارگاه‌ها بررسی شد. ابزار این مطالعه شامل گزارش حوادث برق‌گرفتگی و چک‌لیست محقق‌ساخته برای ارزیابی این کارگاه‌های صنعتی بود. تجزیه‌وتحلیل داده‌های مطالعه با استفاده از آزمون‌های کای‌دو، فیشر و رگرسیون انجام شد.
یافته‌ها: میزان بروز حوادث برق‌گرفتگی در 125 کارگاه بدون اقدام ایمنی برق تقریباً 10 برابر 107 کارگاه دارای اقدام ایمنی بود. نظم و انضباط کارگاهی نامناسب در گروه اول و دوم به ترتیب 5/79 و 75 درصد بود. خطای درک بیشترین نقش را در بروز حوادث الکتریکی در دو گروه داشت (به ترتیب 1/64 و 50 درصد). میزان آموزش و به‌کارگیری تجهیزات حفاظت فردی (PPE: Personal Protective Equipment)، در دو گروه به ترتیب 2/3 و 44 درصد و 6/5 و 1/55 درصد بود. بعلاوه، دو گروه از نظر انواع اقدامات ایمنی اختلاف معنی‌داری داشتند (05/0>P). نتایج مدل‌سازی پارامترهای تأثیرگذار بر حوادث برق‌گرفتگی نشان داد آموزش پیشگیری از بروز برق‌گرفتگی بیشترین ارتباط را با دیگر متغیرها دارد.
نتیجه‌گیری: با وجود این یافته که ایمنی برق در کارگاه‌های صنعتی کوچک ضعیف است، پیشنهاد می‌شود با به‌کارگیری آموزش‌های کاربردی در زمینه ایمنی برق و همچنین اجرای سیستم‌های ایمنی مانند اتصال زمین و کلیدهای قطع‌کننده مدار به کاهش بروز حوادث برق‌گرفتگی کمک شود.
متن کامل [PDF 1224 kb]   (1684 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.