دوره 5، شماره 1 - ( بهار 1397 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 1-7 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی همدان ، fghorbani@umsha.ac.ir
چکیده:   (1473 مشاهده)
مقدمه: در آزمایشگاه‌های علمی تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی انواع گوناگونی از مواد شیمیایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. افراد مختلفی اعم از کارکنان آزمایشگاه، دانشجویان و اساتید با این مواد مواجهه دارند و علائم مختلف تنفسی و پوستی ممکن است در این افراد بروز کند. هدف از این مطالعه بررسی عملکرد هودهای شیمیایی آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی بود.
روش بررسی: در این مطالعه 43 هود شیمیایی آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی بررسی‌شده است. مشخصات ساختاری و عملکردی هودها و میزان تطابق آن‌ها با استاندارد موردبررسی ‌قرار گرفت. میزان مکش هودها با استفاده از مرئی سازی جریان هوا و سرعت دهانه هودها با استفاده از آنمومتر حرارتی اندازه‌گیری شد نتایج با استفاده از نرم‌افزار آماری  SPSS نسخه 19 تجزیه‌وتحلیل شده است .
یافته‌ها: 51/2 % هودهای مورد مطالعه به لحاظ سخت افزاری و 44/2% هود ها به لحاظ جانمایی در وضعیت نامناسب قرار داشتند. حدکثر سرعت دهانه هود 96/16  فوت بر دقیقه  بود. نتایج نشان داده 50/2 درصد هودها دارای نشتی قابل رویت بوده‌اند. میانگین سرعت دهانه هود در هیچ‌کدام از هودها در حالتی که مساحت دهانه باز هود 100% و 50% بوده مناسب نبوده و تنها در حالت 25% مناسب بودند.
نتیجه‌گیری: با توجه به آنکه مشخصات سخت‌افزاری و عملکردی اکثر هودها نامناسب بودند و اثربخشی آن‌ها در کنترل آلاینده‌ها کم بود، لازم است نسبت به تغییرات و اصلاح هودها مطابق استانداردها اقدام گردد. ارزیابی سالیانه عملکرد هودها نیز باید در برنامه نگهداری هود اعمال شود.

 
واژه‌های کلیدی: هود، ارزیابی کیفی، آزمایشگاه
متن کامل [PDF 252 kb]   (276 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل شیمیایی