دوره 4، شماره 1 - ( بهار 1396 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 56-65 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


علوم پزشکی همدان ، fghorbani@umsha.ac.ir
چکیده:   (3271 مشاهده)

مقدمه: آلودگی هوا از عوامل مخاطره­زای سلامت انسان­ها و محیط زیست می­باشد. در صنایع تولید روی به دلیل ماهیت فرآیند و همچنین استفاده از حوضچه­های الکترولیز، میزان تولید و انتشار برخی آلاینده­های مضر از جمله میست­های اسیدی بسیار بالا می­باشد. این مطالعه به‌منظور بررسی اثربخشی سیستم تهویه دمشی-مکشی اجرا شده در کنترل آلاینده‌های منتشره واحد الکترولیز یک صنعت تولید روی انجام شد.

روش بررسی: در این مطالعه تراکم آلاینده­ها در منطقه تنفسی کارگران، محیط کار و منبع تولید آلاینده جهت ارزیابی اثر بخشی سیستم تهویه مورد نظر، قبل و بعد از اجرای سیستم تهویه در یک صنعت تولید روی  اندازه­ گیری شد و بازده سیستم اجرا شده در کاهش بار آلودگی تعیین شد. در انتها، پارامترهای عملیاتی سیستم تهویه، اندازه­گیری شد و با مقادیر طراحی شده مقایسه گردید.

یافته‌ها: نتایج نشان داد غلظت سرب و روی در منطقه تنفسی کارگران کمتر از حدود مجاز مواجهه شغلی ایران بوده ولی غلظت اسید سولفوریک بیشتر از حدود مجاز بوده است. غلظت اسیدسولفوریک بدون سیستم تهویه در مواجهه فردی، هوای کارگاه و منبع مولد آلاینده به ترتیب 90/0±17/1، 63/0±14/2 و 49/1±59/5 میلی‌گرم بر مترمکعب و بعد از اجرای تهویه این مقادیر به 032/0±11/0، 15/0±24/0 و 52/0±97/0 میلی‌گرم بر مترمکعب کاهش یافت.

نتیجه‌گیری: نتایج به دست آمده نشان داد سیستم تهویه دمشی-مکشی اصلاح شده مطابق محدودیت­های واحد الکترولیز، بازده مناسبی در کنترل آلاینده­ها دارد و برای چنین صنایعی می تواند گزینه مناسبی باشد.

متن کامل [PDF 1161 kb]   (803 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل شیمیایی