دوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1396 )                   جلد 4 شماره 4 صفحات 20-30 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه تربیت مدرس ، asilia_h@modares.ac.ir
چکیده:   (1726 مشاهده)

مقدمه: تولوئن بعنوان یکی از مهم­ترین آلاینده­ ها در صنایع مختلفی مانند پتروشیمی مطرح می­باشد. جذب حلال­ها بر روی بستر مناسب یک روش کنترل موثر برای ترکیبات آلی فرار می­باشد. هدف این مطالعه، تعیین اثر نانوذره نقره نشانده شده بر ظرفیت جذب زئولیت USY در فرآیند جذب بخارات تولوئن از جریان هوا بود.
روش کار: ترکیب کاتالیستAg/USY   با استفاده از روش اشباع  تهیه گردید و از هر کدام از جاذب­ها به مقدار 1گرم در داخل راکتور استوانه­ای از جنس شیشه کوارتز که به طول 25 سانتی­متر و قطر داخلی 10 میلی­متر می­باشد قرار داده و به منظور اینکه جریانی از بخارات تولوئن به شکل دینامیک درون راکتور وجود داشته باشد از روش اشباع سازی استفاده شد. اندازه ­گیری غلظت تولوئن در ورودی و خروجی با استفاده از دستگاه قرائت مستقیم انجام شد.کارائی جاذب­ها بر اساس نقطه شکست و ظرفیت جذب تعیین شد.
یافته ها: بخارات دینامیک تولوئن با غلظت ppm 40­ و دبی هوا L/min  0/5 توسط 1 گرم جاذب  USYو Ag/USY که  3/9 درصد نانوذرات نقره نشانده شده بود  به ترتیب در مدت 465 و  873 دقیقه به طور کامل جذب گردید، پس از آن نقطه شکست رخ داد و به تدریج میزان جذب کاهش یافت بطوریکه به ترتیب  در مدت زمان 153 و  162 دقیقه اشباع گردید و غلظت بخارات تولوئن در خروجی راکتور با مقدار اولیه برابر شد.
نتیجه گیری: نتایج تحقیق نشان داد، جاذب Ag/USY که شامل 3/9 درصد نانوذارات نقره می­باشد، در مقایسه با زئولیت تنها  دارای زمان شکست و میزان جذب بالاتری بود.

متن کامل [PDF 1023 kb]   (303 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل شیمیایی