دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1396 )                   جلد 4 شماره 3 صفحات 8-16 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایران ، Zabiolah.damiri@gmail.com
چکیده:   (1990 مشاهده)

مقدمه: اتاق پاک محیطی کاملا محصور میباشد که در آن غلظت  ذرات هوابرد تحت کنترل میباشد و یک محیط ضروری در صنعت داروسازی برای تولید محصولات  با کیفیت می باشد . بنابراین هدف از این مطالعه شبیه سازی  الگوی جریان و هم چنین ارزیابی و شبیه سازی  پراکنش و ردیابی ذرات در اتاق پاک  با استفاده از تکنیک دینامیک سیالات محاسباتی در یک صنعت دارویی  می باشد.
روش کار : مطالعه حاضر یک پژوهش تجربی کاربردی  است که  در سال 1394 در یک صنعت دارویی انجام شد. روش انجام  کار در این مطالعه تعیین  غلظت و تعداد ذرات  در اتاق پاک بر اساس  استاندارد 3-14644 ISO بود. هم چنین الگوی جریان و پراکنش  ذرات در اتاق پاک با کلاس پاکیزگی C با استفاده از  تکنیک  دینامیک سیالات محاسباتی  شبیه سازی گردید.
یافته ها: نتایج نشان داد که مسیر حرکت ذرات و چگونگی توزیع و پراکنش ذرات در اتاق پاک به طور کامل تابع شکل جریان و الگوی جریان هوا در اتاق پاک می باشد . همچنین نتایج حاصل از شبیه سازی ذرات در اتاق پاک نشان داد که خروجی های دیواری راندمان بالای 70 درصد در حذف ذرات 0/5 و 5 میکرون دارد.
نتیجه گیری :  این مطالعه نشان داد  که وجود ابزار و تجهیزات موجود در اتاق پاک بر الگوی جریان هوا و در نهایت بر راندمان حذف ذرات در اتاق پاک تاثیر می گذارد و در نهایت نتایج حاصل از شبیه سازی پراکنش ذرات در اتاق پاک نشان داد که الگوی جریان هوا بیشترین تاثیر را بر حدف ذرات در اتاق پاک دارد.

متن کامل [PDF 1403 kb]   (572 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل شیمیایی