دوره 4، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 26-33 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی همدان ، z.chahardoli2016@gmail.com
چکیده:   (2939 مشاهده)

زمینه و هدف: کار طولانی، ابزار نامناسب و غیر­استاندارد و نیز نور ناکافی محیط، از جمله عوامل ایجاد وضعیت­های ناراحت­کننده کاری در آرایشگران است. مطالعه حاضر به منظور ارزیابی روشنایی عمومی و موضعی و بررسی ارتباط آن با وضعیت­های اﻧﺠﺎم ﮐﺎر ﺑﻪ روش  REBAدر آرایشگاه‌های زنانه شهر همدان انجام گرفت.

روش بررسی: این مطالعه توصیفی تحلیلی در 50 آرایشگاه زنانه با­ وجود 100 زن شاغل، و به صورت مقطعی انجام شد. جهت اندازه­گیری شدت روشنایی عمومی و موضعی از نورسنج مدل Hagner ECI و برای بررسی وضعیت­های انجام کار از روش ارزیابی سریع کل بدن (REBA) استفاده شد. داده‌های مطالعه توسط نرم­افزار آماری SPSS 21  تحلیل شد.

یافته‌ها: شدت روشنایی عمومی (72%) و شدت روشنایی موضعی (97%)، اکثر آرایشگاه­ها کمتر از حد­ الزامی بود. طبق نتایج ارزیابی پوسچر روش (REBA)، 26% افراد در معرض ریسک بالا و 5/12% در معرض ریسک بسیار بالا قرار داشتند. آزمون ANOVA ارتباط بین شدت روشنایی عمومی و نمره ریسک پوسچر افراد برای فعالیت­های پیرایش ابرو و صورت را تایید نمود (05/0 > P).

نتیجه‌گیری: در اکثر آرایشگاه‌ها شدت روشنایی عمومی و موضعی از حد مجاز (الزام) کشوری کمتر، و دارای وضعیت نامناسبی از لحاظ کمی و کیفی بود. از طرفی با توجه به سطح خطر ارگونومیک بدست آمده، لازم است ضمن توجه به اصلاح سیستم روشنایی مصنوعی این اماکن، آموزش­های کافی جهت پیشگیری از اختلالات ارگونومیک مرتبط با آن در آرایشگران مد­نظر قرار گیرد.

متن کامل [PDF 764 kb]   (703 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل فیزیکی