دوره 4 ،شماره 3                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Baratchi M, Mansouri N, Ahmadi A. Introducing a combined pattern to empower risk assessment knowledge of safety, health and environment in health care systems. johe. 2017; 4 (3) :1-6
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-249-fa.html
براتچی محمد، منصوری نبی اله، احمدی آیدا. ارائه الگوی تلفیق توانمندسازی دانش ارزیابی ریسک ایمنی، بهداشت و محیط زیست سیستم های مراقبت بهداشتی . مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1396; 4 (3) :1-6

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-249-fa.html


استادیار دانشگاه علوم و تحقیقات ، ahmadyaida@yahoo.com
چکیده:   (159 مشاهده)
مقدمه : مدیریت دانش استفاده بهینه از دانش برای دستیابی به اهداف است . با توجه به نوع فعالیت سیستم های مراقبت بهداشتی درمانی که دارای ریسک بالایی از مخاطرات ایمنی و بهداشتی می باشند، ایجاد مدیریت دانش HSE، نه تنها با اشتراک دانش و اطلاعات به ایمنی بیمار و حفظ سلامتی او کمک می کند، بلکه با آگاه سازی پرسنل و استفاده از تجربیات دیگران می تواند باعث ارتقاء سلامت و ایمنی کارکنان شود.
روش بررسی: برای تدوین پرسشنامه در این مطالعه  تعداد 11 سوال کلیدی مطرح گردید و روایی و پایایی پرسشنامه اولیه از روش توافق کلی و آلفای کرونباخ صورت پذیرفت و بر اساس اطلاعات جمع آوری شده، از تست دو جمله ای بینم و نرم افزار  SPSS نسخه 22 برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده گردید.
یافته ها: روایی مناسبت برابر با 72/92 درصد و شفافیت 18/91 درصد  و ضریب آلفای کرونباخ 7/0 محاسبه گردید که نتایج قابل قبول هستند. نتایج تجزیه و تحلیل آزمون دو جمله ای بینم نشان داد که کلیه سوالات با میزان بیش از 75 درصد مورد پذیرش خبرگان قرار گرفتند.
نتیجه گیری: اگر چه مدیریت دانش یک روند نوپا در ایران است، باید از الگوهای جدید و سودمند در همه حیطه های فعالیت مانند مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست بهره گرفت. با توجه به نتایج  بدست آمده در این مطالعه، پرسشنامه ارائه شده از روایی و پایایی مناسبی جهت کاربرد  در فرآیندهای کاری برخوردار می باشد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb