دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 61-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشـگاه علـوم پزشـکی شـهید بهشـتی ، irvanih91@gmail.com
چکیده:   (1914 مشاهده)

مقدمه: مونومر استایرن یک ترکیبات آلی فرار می باشد که امروزه کاربرد های زیادی به ویژه در صنایع پلاستیک، لاستیک و رنگ سازی دارد. با توجه به اثرات مخرب انسانی و زیست محیطی این ترکیبات، کاهش و کنترل آنها امری ضروری به نظر می­رسد، لذا در این مطالعه حذف استایرن با استفاده از فرآیند فتوکاتالیستی نانوذرات دی اکسید تیتانیوم تثبیت شده بر روی ZSM-5 مورد بررسی قرار گرفت.

روش کار: پس از تثبیت نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم بر روی بستر زئولیت ZSM-5 ، به منظور تعیین ویژگی های آن از آنالیزهای BET، SEM و XRD استفاده شد. آزمایشات در مقیاس آزمایشگاهی و در دمای محیط انجام شد. غلظت استایرن گازی تولید شده در آزمایشات  50 و300 ppm  می باشد. و دبی ورودی  l/min 1 تنظیم شد.

یافته­ها:تصاویر و طیف­های بدست آمده از دستگاه XRD و SEM-EDAX نشان داد که عمل تثبیت نانو کاتالیست ها به خوبی انجام شده است. نتایج نشان داد که با افزایش غلظت ورودی استایرن از ۵۰ به ۳۰۰ پی پی ام کارآیی حذف فتوکاتالیستی کاهش می‌بابد، همچنین ظرفیت جذب برای بستر کاتالیستی تهیه شده در غظت های ۵۰ و ۳۰۰ پی­پی­ام به ترتیب برابر با 16/3 و  19/4 میلی گرم بر گرم جاذب محاسبه شد.

متن کامل [PDF 859 kb]   (929 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي