دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 61-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nakhaei pour M, Shojaee farah abadi H, Najarian F, Safinejad M, Irvani H. Determining the efficiency of ZSM-5 zeolite impregnated with nanoparticles of titanium dioxide in the photocatalytic removal of styrene vapors. johe. 2017; 3 (4) :61-67
URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-236-fa.html
نخعی پور مجتبی، شجاعی فرح آبادی حسین، نجاریان فرانک، صفی نژاد مهوش، ایروانی حسن. تعیین کارآیی زئولیت ZSM-5 آغشته به نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم در حذف فتوکاتالیستی بخارات استایرن. مجله مهندسي بهداشت حرفه اي. 1395; 3 (4) :61-67

URL: http://johe.umsha.ac.ir/article-1-236-fa.html


دانشـگاه علـوم پزشـکی شـهید بهشـتی ، irvanih91@gmail.com
چکیده:   (1933 مشاهده)

مقدمه: مونومر استایرن یک ترکیبات آلی فرار می باشد که امروزه کاربرد های زیادی به ویژه در صنایع پلاستیک، لاستیک و رنگ سازی دارد. با توجه به اثرات مخرب انسانی و زیست محیطی این ترکیبات، کاهش و کنترل آنها امری ضروری به نظر می­رسد، لذا در این مطالعه حذف استایرن با استفاده از فرآیند فتوکاتالیستی نانوذرات دی اکسید تیتانیوم تثبیت شده بر روی ZSM-5 مورد بررسی قرار گرفت.

روش کار: پس از تثبیت نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم بر روی بستر زئولیت ZSM-5 ، به منظور تعیین ویژگی های آن از آنالیزهای BET، SEM و XRD استفاده شد. آزمایشات در مقیاس آزمایشگاهی و در دمای محیط انجام شد. غلظت استایرن گازی تولید شده در آزمایشات  50 و300 ppm  می باشد. و دبی ورودی  l/min 1 تنظیم شد.

یافته­ها:تصاویر و طیف­های بدست آمده از دستگاه XRD و SEM-EDAX نشان داد که عمل تثبیت نانو کاتالیست ها به خوبی انجام شده است. نتایج نشان داد که با افزایش غلظت ورودی استایرن از ۵۰ به ۳۰۰ پی پی ام کارآیی حذف فتوکاتالیستی کاهش می‌بابد، همچنین ظرفیت جذب برای بستر کاتالیستی تهیه شده در غظت های ۵۰ و ۳۰۰ پی­پی­ام به ترتیب برابر با 16/3 و  19/4 میلی گرم بر گرم جاذب محاسبه شد.

متن کامل [PDF 859 kb]   (935 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مهندسی بهداشت حرفه ای می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Occupational Hygiene Engineering

Designed & Developed by : Yektaweb