دوره 3، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 1-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران ، yarahmadi.r@iums.ac.ir
چکیده:   (1901 مشاهده)

زمینه و هدف: روش تحلیل تناظر به عنوان مناسب‌ترین روش برای بهینه سازی توابع ماتریس می باشد که با استفاده از این روش ماتریس ریسک-آسیب مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. این روش موجب کاهش اطلاعات موجود در جدول ریسک-آسیب و تعیین میزان همبستگی بین متغیرها در ماتریس می شود. هدف این مطالعه ارائه ابعاد حوادث و مخاطرات شغلی براساس وابستگی گروه های ریسک-آسیب می باشد، که با استفاده از آن می توان حوادث شغلی را مدیریت کرد.

روش: در این مطالعه گزارش های حوادث شغلی ثبت شده در سازمان تامین اجتماعی در یک دوره زمانی ده ساله از ابتدای  سال 1384 تا پایان سال 1393 (300,222 حادثه)  جمع آوری شده و نوع ریسک و آسیب مربوط به هر یک از حوادث براساس معیارهای سازمان بین المللی کار مشخص ‌شده و در یک ماتریس ریسک- آسیب ( 18AWT IMAGE18) طبقه بندی گردید. با استفاده از تحلیل تناظر ابعاد به صورت جداگانه شناسایی می گردند، ابعاد مربوطه بیشترین وابستگی بین ریسک‌ها و آسیب‌ها را نشان می دهند که باعث تسهیل تصمیم گیری در مرحله ارزیابی ریسک در شرکت های تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی می گردند.

یافته ها: معیار هیر پیشنهاد میکند ابعادی با اینرسی بالاتر از 0/2 برای مطالعه و تفسیر نتایج مناسب می باشند، بر این اساس در این مطالعه از میان ابعاد بدست آمده ابعادی با اینرسی (مقدار ویژه) بالاتر از 0/2 شامل بعد1، بعد2 و بعد3 را در نظر می گیریم و میزان همبستگی بین متغیرها براساس مقدار تکین (فاصله متغیرها از مرکز ثقل) بدست می آید(مقدار تکین بعد1: 0/750، مقدار تکین بعد2:  0/647 و مقدار تکین بعد3: 0/521).

نتیجه گیری: ابعاد بدست آمده باعث ایجاد فرصت های جدید در جهت توسعه برنامه های کاربردی به منظور تحلیل، تفسیر و مدیریت خودکار حوادث شغلی در راستای به حداقل رساندن عدم قطعیت و افزایش عینیت که با روش های فعلی قابل دست یابی نیست، می گردد. در این مطالعه ثابت شده است که این سه بعد بدست آمده، خلاصه ای از حوادث شغلی را نمایش می دهند.

متن کامل [PDF 181 kb]   (333 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي